Standovár Sára
gyermekpszichológus
 
Rendelő: Bp. 1147. Kerékgyártó utca 53/a (egyeztetés alapján)      +36 30 / 327-1715    standovar.sara@bedestan.hu    www.bedestan.hu    Skype-tanácsadás: standovarsara.pszichologus
 
MAGAMRÓL         MIBEN SEGÍTHETEK?           KÉRDEZZ-FELELEK             CIKKEK            ELÉRHETŐSÉGEK
Bölcsi vagy nem?
Mikor kell a gyereknek közösség?






A kisgyerekeknek már viszonylag korai életkortól lehetőségük van közösségbe menni, ha a szülők is így akarják. Tudjuk, hogy a bölcsőde akár 9 hónapos kortól fogadja a gyerekeket, amíg át nem kerülhetnek az óvodába, ami pedig 3 év után történik. De a két intézmény között nagy különbség van, annak ellenére, hogy mintegy folytatólagosan követik egymást. A gyerekek is sokat változnak ez alatt a 3 év alatt. Nézzük is meg, hogy mi jellemző a picikre, akik bölcsis korúak.
Ha Freud-ot akarjuk emlegetni, akkor a legfontosabb történés ebben az időszakban, hogy elkezd fontossá válni a szobatisztaság kérdése. A gyerek számára örömforrást jelent, hogy kakil, és elég nagy hangsúly is tevődik arra, hogy ezt mikor csinálja, hol csinálja, hogyan csinálja, és egyre jobban próbálják a szülők és más felnőttek bizonyos szabályok közé terelni ezt a cselekvést. Az analitikusok szerint szimbolikusan ez az örömforrás a felnőtt korban is meg tud maradni, mint például zsugoriság, kapzsiság, vagy túlzott rendmánia illetve rendetlenség képében, amennyiben nem megfelelően zárul ez az időszak. Erickson kicsit tovább vitte a gondolatot, és szerinte a produktum, az alkotás van a fő központban, így a gyerek ebben az időszakban képes az autonómiát megélni, ellenkező esetben negatív érzések, mint kétségbeesés jelenik meg hosszú távon. Azt is megfigyelhetjük ebben a korszakban, hogy a gyerekek ambivalensen, vagyis szélsőségesen változóan viszonyulnak anyukájukhoz. Mahler ezt a szakaszt az újraközeledésnek nevezte el, ugyanis a gyerekek itt kezdik el megélni az autonómiájukat is, és dacolnak az egyedül cselekvéshez, de eközben szoronganak is, mert megélik, hogy kicsik, az anyukától különálló személyek, és szükségük van az anyukára (szülőre) az élethez. Így egyik részről nem engedik, hogy helyette csináljanak meg bármit, más részről viszont igénylik, hogy az anyuka/apuka/gondozó a rendelkezésükre álljon.

Tovább >>>
főoldal            keresés            oldaltérkép
friss hírek