Standovár Sára
gyermekpszichológus
 
Rendelő: Bp. 1147. Kerékgyártó utca 53/a (egyeztetés alapján)      +36 30 / 327-1715    standovar.sara@bedestan.hu    www.bedestan.hu    Skype-tanácsadás: standovarsara.pszichologus
 
MAGAMRÓL         MIBEN SEGÍTHETEK?           KÉRDEZZ-FELELEK             CIKKEK            ELÉRHETŐSÉGEK
Mi lenne tehát a fontos a gyereknevelésben? Hogyan tudják a szülői szerepet is megtartani, de a gyerekük lelkére is vigyázni?
Fontosak a szabályok, keretek, amikhez a gyerekek tudnak alkalmazkodni. Ez biztonságot ad nekik. Olyan ez, mint a napirend, amiben tudják, hogy mi, mikor fog következni. Így a világ kiszámíthatóbbá válik. Persze ehhez sem kell szélsőségesen ragaszkodni. Lehetőséget kell adnunk a gyereknek (és magunknak), hogy rugalmasak legyenek ezek a határok. Hiszen lehetnek rendhagyó események, rendhagyó személyek, akik belekerülnek ebbe a keretbe. És emellett arra is figyelni kell, hogy életkor előre haladtával is változnak ezek a keretek, hiszen mást várunk el egy 2 évestől, mint egy 4 évestől. Fegyelmezésre pedig biztosan sor fog kerülni, de nem mindegy, hogy hogyan tesszük. Egy szerető családban a szülők célja, hogy a gyereket motiválni tudják egy bizonyos cél felé. Így fontos, hogy inkább pozitív fegyelmezést válasszanak arra, hogy utat mutassanak gyerekeiknek. Első lépésként mérlegelni kell, hogy tényleg egy olyan viselkedésről van-e szó, amit helytelennek ítélünk, amit szeretnénk, hogy máskor ne tegyen, vagy csak a saját kényelmünkről szól a vita. De amennyiben olyan viselkedésről van szó, amit nem szabad elnéznünk, mindenképpen fegyelmezzük meg a gyereket, de mindezt ne indulatból, hanem szeretetteljesen. Meg kell tanulnunk szétválasztani a gyerekünket a cselekedetétől. Hiszen a negatív cselekedeteknek következménye van, de a gyerekünket ettől függetlenül szeretjük, és biztosítanunk kell arról, hogy elfogadjuk őt. Fontos, hogy mindig meg is kell magyarázni, hogy miért jár büntetéssel az adott viselkedés, de még jobb, ha már előtte ismeri a szabályokat, és tudja, hogy ha valamit tenni fog, akkor az mivel jár. Hosszú távon talán még határosabb, ha a pozitív viselkedéseket tudjuk megerősíteni, arra ösztönözni a gyerekeket, s így kevéssé lesz fontos a negatív cselekedet számára.

főoldal            keresés            oldaltérkép
friss hírek